Metni KüçültMetni BüyütMetni SabitleMetni Yazdır

Spinal Enjeksiyonlar

Nedir? Nasıl Yapılır?

Spinal enjeksiyon nedir?
Ağrınızı azaltmak ve fonksiyonunuzu artırmak için doktorunuz size spinal enjeksiyon yapılmasını tavsiye etti. Bu işlem inflamasyonu (şişlik ve tahriş) azaltarak ağrıyı geçirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir enjeksiyon sırtınızın bir bölgesini uyuşturarak doktorunuza ağrınızın kaynağı hakkına bilgi verebilir. Size yapılacak olan enjeksiyonun seçimi sizin şikayetlerinize ve doktorunuzun muayene bulgularına dayanır.

Omurga anatomisi
Şekil 1. Omurga anatomisi

Omurilikten çıkan sinirler
Şekil 2. Omurilikten çıkan sinirler.

Omurilik ve epidural aralık
Şekil 3. Omurilik ve epidural aralık

Bel bölgesinde foraminal ve epidural steroid enjeksiyonu
Şekil 4. Bel bölgesinde foraminal ve epidural steroid enjeksiyonu

Omurganızın Anatomisi
Vertebralar (omurlar) omurga kolonunuzu oluşturan küp şekilli kemiklerdir.

Diskler küp şekilli vertebraların her birinin arasında bulunan süngersi şok emicilerdir. Fıtıklaşmış bir disk veya yıpranmış bir disk tahriş ve ağrıya neden olabilir. (şekil 2)

Faset eklemler omurganın arkasındaki küçük eklemlerdir. Bunlar her bir vertebranın bükülme hareketine yardımcı olurlar. Bu eklemler irrite ve inflame olabilir ve ağrıya sebep olabilir.

Spinal sinirler omuriliğin spinal kolonu terkeden dallarıdır. Kaslarınızın hareketini kontrol eden sinyaller taşır ve kol ve bacaklarınıza duyu götürürler. Bu sinirler tahriş ya da inflame olup ağrıya sebep olabilirler.

Epidural aralık spinal sinirleri kaplayan kılıfı (dura) çevreleyen aralıktır. Antiinflamatuar ilaçların epidural aralığa konması spinal sinir inflamasyonunu azaltabilir.

Sakroiliak eklemler (SI eklemler) omurganızın alt kısmı (sakrum) ve leğen kemiğinizden (ilium) oluşur. Bu eklemlerdeki inflamasyon bel ağrısı, popo ağrısı ve başka ağrılara sebep olabilir.

Enjeksiyonunuz İçin Hazırlık
Spinal enjeksiyon ayaktan yapılan bir işlemdir. Enjeksiyonunuzdan önce size sağlığınızla ilgili sorular sorulacaktır. Aynı zamanda işlem için nasıl hazırlanmanız gerektiğine dair talimatlar alacaksınız:

Kullandığınız ilaçların (kan incelticiler, aspirin, ibuprofen gibi ağrı kesiciler, reçetesiz satılan ilaçlar, bitkisel ilaçlar ve ek gıdalar)  bir listesini çıkarın. Bunların bazılarını işlemden önce kesmeniz gerekebilir – lütfen sağlık personelinize sorunuz. Genellikle sağlığınız için gerekli ilaçlara (mesela tansiyon ve tiroid ilaçları) devam etmeniz gerekir. Asetaminofen (ParolTM) içeren ilaçları içmenizde bir sakınca yoktur.

Allerjiniz olan şeylerin bir listesini çıkartın (ilaçlar, latex ve kontrast maddeler).

Randevunuza alışkın olduğunuz ağrıyla gelmeniz iyi bir fikirdir. Bu enjeksiyonun ağrınızı bloklayıp bloklamadığını anlamayı kolaylaştırır. Bu yüzden spinal enjeksiyonlara bazen “blok” adı verilir.

İşlem sonrası sizi eve götürebilecek birisi ile gelin.

İşlem öncesi altı saat aç ve susuz kalmanız gerekebilir – sağlık personelinize sorunuz. Diyabet için ilaç alıyorsanız, doktorunuza söyleyin. İlacınızın hem işlem öncesi hem sonrası ayarlanması gerekebilir.

Röntgen, bilgisayarlı tomografi ve magnetik rezonans filmlerinizi işlem günü yanınızda getirin.

Eğer sağlığınızda bir değişiklik olursa – grip, nezle ya da başka bir hastalığa yakalanmış olma ihtimaliniz varsa – doktorunuza söylemeniz çok önemlidir. Doktorunuz işlemi başka bir tarihte yapmak isteyebilir.

Eğer işleminizi iptal etmeniz gerekirse doktorunuza en kısa zamanda bilgi veriniz.

Enjeksiyonunuz İçin Başvuru
İşlemden önce gerekli kağıt işlemlerini halletmek için biraz erken gelmeniz gerekebilir. Sigorta bilgileriniz yanınzda olmalıdır.

Sizin iyiliğiniz ve güvenliğiniz için şu anki tıbbi bilgileriniz tekrar sorulabilir. Yeni ya da son zamanlarda bir sağlık problemi yaşıyorsanız doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Doktorunuz sizi kısaca muayene edebilir.

İşlem öncesinde size damaryolu takılabilir.

Riskler ve Komplikasyonlar
Her tıbbi girişimin riskleri ve faydaları vardır. Spinal enjeksiyonların bazı riskleri ve komplikasyonları vardır. Bunların arasında:

Spinal başağrısı

Kanama (nadir)

Enfeksiyon (nadir)

Başka işlemlerin başka riskleri olabilir. Eğer bunlar sizin durumunuzla ilgiliyse doktorunuz bunları sizinle tartışacaktır.

İşlem Sırasında
İşlem genellikle kısadır, fakat enjeksiyonun sorunsuz yapılabilmesi ve size en az rahatsızlığı vermek için işlem sırasında pozisyonunuz çok önemlidir. İşlem sırasında kalp atışınızı ve soluk alıp verişinizi izlemek için size bir takım aletler bağlanabilir.

Cildiniz steril edici bir solüsyonla temizlenip steril bir örtü üzerinize serilecektir.

Eğer doktorunuz gerekli görürse bilinçli sedasyon (siz uyanıkken sakinleştirici bir ilacın verilmesi) yapılabilir.

Cildinizi uyuşturmak için enjeksiyon yerinin yakınında bir lokal anestetik (lidokain) kullanılabilir. Bu tipik olarak bir iğne batması ve yanma olarak hissedilir, tıpkı arı sokması gibi.

İğnenin yerini kesin olarak belirlemek için genellikle fluoroskopi (röntgen görüntülemesi) kullanılır. İğnenin yerini teyid etmek için kontrast madde enjekte edilebilir.

Uyuşturmak için bir lokal anestetik (lidokain, bupivakain, vs) ve/veya steroidler (inflamasyonu azaltmak için) enjekte edilir.

Enjeksiyon yerine ufak bir pansuman yapılabilir.

Şekil: Fluoroskopik görüntüleme altında hasta

İşlemden Sonra
Bazı enjeksiyonlardan sonra dinlenme alanında zaman geçirmeniz gerekebilir.

İyi olduğunuzdan emin olmak için monitöre bağlanabilir ve vital bulgularınıza bakılabilir.

Gitmeden önce bazı formlar doldurmanız istenebilir.

Genellikle sizi eve götürecek birisine ihtiyacınız olabilir.

Ağrı olursa enjeksiyon yerine 10-20 dakika boyunca buz koyabilirsiniz. Cildinizi buzla yakmamaya dikkat edin – buzla cildiniz arasına bir havlu koyun.

Duş alabilirsiniz fakat banyo, havuz ve jakuzilerden işlemden sonra 24-48 saat boyunca uzak durmalısınız.

Enjeksiyon gününde dinlenmeniz istenebilir fakat genellikle ertesi gün normal günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Kişiselleştirilmiş egzersiz programınıza veya fiziksel tedavi programınıza genellikle 1 hafta içerisinde başlayabilir veya devam edeblirsiniz.

Oluşabilen, fakat birkaç gün içerisinde geçecek yan etkiler:

Ağrının kısa bir süre için artması

Başağrıları o uyumakta güçlük

Yüzde kızarıklık

Hıçkırık

Steroid ilaçların inflamasyonu ve ağrıyı azaltması için bir kaç gün, hatta bir hafta veya daha fazla geçmesi gerekir.

Doktorunuz 1 ila 3 hafta içerisinde kontrole gelmenizi isteyecektir.

Sedasyon aldıysanız işlemden sonraki 24 saat içerisinde araba kullanmamalısınız.

Ciddi ağrı ya da başağrısı,

Ateş ya da üşüme,

İdrar ve gaita tutamama,

Artan güçsüzlük,

Enjeksiyon yeri çevresinde

Kızarıklık ve şişlik

Gibi Belirtiler Olursa Hemen Doktorunuzu Arayın ya da Acil Servise Başvurun