Metni KüçültMetni BüyütMetni SabitleMetni Yazdır

Hastaların Sıkça Sorduğu Soruların Cevapları

Kalsiyum eksikliği skolyoza neden olurmu?
Kalsiyum eksikliği skolyoz yapmaz.

Kötü duruş skolyoza neden olur mu ?
Kötü duruş skolyoz yapmaz.

Ağır okul çantası ya da çantayı hep aynı omuzda taşımak skolyoza neden olur mu ?
Ağır okul çantalarını taşımak ya da çantayı hep aynı omuzda taşımak skolyoz yapmaz. Ancak çocuklar da bel yıpranmasını ve ağrısını engellemek için vücut ağırlığının %5 inden fazla ağırlık taşımaması önerilir

Adolesan idiopatik skolyoz sırt ve/veya bel ağrısına neden olur mu?
Adölesanlarda skolyoz genellikle ağrı kaynağı değildir, ama lomber (bel) bölgede yerleşen şiddetli skolyozlarda bel ağrısı görülebilir. Erişkin skolyozlarında ise sırt ve bel ağrısı olabilir.

Korse tedavisi skolyozu tamamen düzeltir ve omurgayı dümdüz yapar mı ?
Korseler omurgayı dümdüz yapmaz.

Spinecore adlı korse diğer korselerden daha etkinmidir ? Skolyozun kesin çözümü müdür ?
Spinecore adlı korse ile ilgili tecrübeler diğer rijid korseler (Milwakuee, Boston) kadar çok değildir. Spinecore adlı korsenin kullanımının diğer korselere göre daha kolay olması gibi bir avantajı olabilir. Ancak skolyozun kesin çözümü olduğunu gösteren veya diğer korselere göre skolyozu daha başarılı düzelttiğini ortaya koyan birinci dereceden kanıta dayalı hiçbir bilimsel veri veya çalışma yoktur.

Skolyoz ameliyatı olacağım ve sigara içiyorum. Sakıncası var mı ?
Skolyoz ameliyatı veya füzyon gereken herhangi bir omurga ameliyatında nihai sonuç kemik iyileşmesidir. Sigara içmek kemik iyileşmesini kötü etkiler. Dolayısıyla omurga da füzyon, yani kemik iyileşmesi gereken herhangi bir ameliyat olacak kişilerin kesinlikle sigara içmeyi bırakmaları tavsiye edilir.

Sırtımda titanyum implant mevcut. Bu implantlar paslanır mı ? Vücut tarafından atılır mı ? Acaba havalanlarında güvenlik detektörlerinin ötmesine neden olur mu ?
Kullanılan titanyum implantlar (enstrümentasyon) havaalanlarındaki metal detektörlerini öttürmezler, paslanmazlar ve vücut tarafından atılmazlar.

Gebelik skolyozun artışına neden olur mu ?
Gebelik skolyozun artışına neden olmaz.

Skolyoz ameliyatı olmam doğum yapmamı etkiler mi ?
Ameliyat doğum yapmayı etkilemez.

Omurga deformiteleri (skolyoz-kifoz) kalıtsal mıdır ? Çocuklarımda, kardeşlerde, torunlarda görülebilir mi ?
Omurga deformiteleri kalıtsal bir hastalık olabilir ancak kesin kanıt yoktur ve şu anki bilgilerimize göre tek başına kalıtsallık ile açıklanamaz. Ancak ailenizde skolyoz hikayesi var ise, çocuklarınızın özellikle hızlı büyüme döneminde sırtını gözlemenizde fayda vardır.

Çocuğumda skolyoz gelişmesinden çok endişe ediyorum. Skolyoz oluşumunu nasıl önleyebilirim?

Günümüzde omurga deformitelerini engellemenin hiç bir yolu bilinmemektedir.